Denizyolu Taşımacılığı

Denizyolu taşımacılığı,uluslararası lojistik faaliyetlerinde limanlar ve gümrükler vasıtasıyla denizyolunun kullanıldığı geniş bir lokasyonu konu alır.Uluslararası lojistikte,rekabetin en yüksek olduğu konular hızlı,güvenilir ve en uygun maliyetle malın nakliyesidir.Lojistik sektöründe maliyetin en yüksek olduğu husus malın taşınma noktasıdır.Bu durumda özellikle uzun mesafe taşımacılığında tercih edilen taşıma yöntemi deniz taşımacılığı olarak karşımıza çıkıyor.

 

.Farklı şehirlere ve limanlara nakliyesi yapılacak malların önemli bir yüzdesi bu yolla sağlanmaktadır.Bunun bilincinde olan Volantis Lojistik dünyanın bir çok limanından konteyner,yük taşımacılığında denizyolunu kullanmaktadır.Bu limanlar arasında Dubai(jebel alı),Rotterdam,Ürdün(Akabe),Suudi Arabistan(Riyad),Umman(Muscat) gibi stratejik öneme sahip ülkeler ve limanlar da mevcuttur.(Detaylı bilgi için talep formundan bize ulaşabilirsiniz.)

 

Denizyolu taşımacılığını genel olarak Layner ve Tramp olarak ikiye ayırmamız söz konusudur.Günümüzde en çok kullanılan yöntem ise konteyner taşımacılığıdır. Geçmişte geleneksel yollarla taşınan yükler parça parça gemilere yüklenirdi. Bu da nakliye sırasında daha fazla insan gücüne ve zamana ihtiyaç duyulması demekti. Sonraki süreçte yükleri tır gibi büyük araçlara yükleyip onları da büyük yük gemilerine yüklemeyi denemişlerdir.Burdaki sorun da araçların büyük olması ve vinçler yardımıyla indirilmesinin de zor ve maliyetli olması bu fikirden de vazgeçilmesine yol açmıştır. En uygun yük taşıma yönteminin günümüzde kullandığımız konteyner olduğu ortaya çıkmıştır.